Menu Close

ŠIMELIONIEČIAI ATSTOVAVO LIETUVAI BALTIJOS ŠALIŲ TOLERANCIJOS STOVYKLOJE

 

Liepos 11-17 dienomis Lietuvos, Latvijos ir Estijos – trijų Baltijos valstybių – mokiniai kartu su savo anglų kalbos mokytojomis mokėsi tolerancijos ir pagarbos vienas kitam JAV Ambasados Lietuvoje finansuojamoje tolerancijos stovykloje „Tolerancijos mokymasis per anglų kalbą“, kurią padėjo surengti Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacija (LAKMA). Stovyklos tikslas – skatinti tolerancijos, įvairovės, žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės plėtrą mūsų bendruomenėse.

Šioje stovykloje Lietuvai atstovavo dvi mokyklos – Rokiškio Senamiesčio progimnazija ir Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazija. Stovykloje dalyvavo mūsų 5-6 klasių mokiniai Rūta Jurkevičiūtė, Ieva Abramovič, Vitalija Ališauskaitė, Eimantas Prochorenko ir Robertas Aksomaitis bei jų anglų kalbos mokytoja Neringa Šakinienė.

Septynios dienos Dvarčėnų dvare prabėgo lyg viena diena, bet per tą laiką buvo nuveikta be galo daug. Nuo pat pirmos dienos kūrėme gražias tradicijas ir mokėmės būti kartu. Apsigyvenę mišriose komandose – mokiniai gyveno kambariuose bent po vieną lietuvį, latvį ir estą -, o mokytojai po du iš skirtingų šalių, pradėjome kurti savo kasdienius ritualus. Mūsų rytai prasidėdavo nuo klausimų medžio – spėliojome, ką sužinosime tą dieną,  o vakare atsakytų klausimų lapai krisdavo žemyn ir medis pradėdavo žydėti nuo gautų atsakymų ar dienos įspūdžių, kūrėme naujai sužinotų ar išmoktų žodžių ir frazių kalbos juostą, rašėme laiškus savo slaptiems draugams.

Kiekvieną dieną tris kartus po dvi valandas mokėmės. Kiekviena diena turėjo savo temą: antradienį mokėmės apie įvairias pasaulio šalis ir kalbas, trečiadienį – kalbėjomės apie tokias mūsų bendruomenės vertybes kaip tolerancija, draugystė ir pagarba, ketvirtadienį lyginome savo teises ir pareigas, penktadienis buvo skirtas pažinti įvairias pasaulines organizacijas ir jų indėlį taikos palaikymui pasaulyje, šeštadienį kalbėjomės globaliomis temomis ir tarėmės, kaip galime išgelbėti planetą.

Beveik kiekvieną dieną sulaukdavome svečių, kuriais pasirūpindavo JAV  ambasada. Antradienį mus aplankė atstovas iš JAV ambasados Justin Tomczyk ir papasakojo apie gyvenimą Čikagoje – čia gyvenančias skirtingas tautas ir tai, kas jas visas vienija. Liepos 13 d., trečiadienį, stovykloje lankėsi Jelena Grigorjeva, JAV vyriausybės programos absolventė, kuri mums papasakojo apie savo patirtį Montanos mokykloje bei mokinius savanorius, kurie padeda neįgaliems žmonėms Meksikoje gamindami vežimėlius neįgaliesiems. Kartu diskutavome, kodėl svarbi savanorystė. Ketvirtadienį stovykloje lankėsi dar viena JAV vyriausybės programos absolventė, Danguolė Straižytė, VU Užsienio kalbų instituto dėstytoja. Kartu su Danguole kalbėjomės apie kultūrinius panašumus ir skirtumus, kultūrinius įsitikinimus, kūno kalbą.

Penktadienį mus aplankė ypatinga viešnia – JAV ambasados diplomatė Althea Cawley-Murphy. Kalbėjomės apie tai, ką reiškia būti diplomatu bei tai, kaip svarbu bendradarbiauti skirtingoms tautoms. Althea papasakojo mokiniams apie Amerikos didvyrę Hariet Tubman ir priminė, kiek svarbūs žmonijai teisingumas, atjauta ir laisvė.

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos ir Rokiškio Senamiesčio progimnazijos mokiniai buvo vieni iš aktyviausių stovyklos dalyvių – visose veiklos jie buvo lyderiais, kurie pirmi įsitraukdavo į diskusijas, generuodavo idėjas, kūrybiškai spręsdavo pateiktas užduotis ir problemas. Paskutinę dieną visi mokiniai buvo apdovanoti už savo indėlį stovyklos veikloje, o mūsų mokiniai pripažinti vienais aktyviausių. Vitalija Ališauskaitė iš Lentvario kartu su Martyna iš Rokiškio pripažintos draugiškiausiomis stovyklos dalyvėmis, tolerantiškiausiais pripažinti Goda iš Rokiškio bei Robertas Aksomaitis iš Lentvario, pagarbiausiais pripažinti Rūta Jurkevičiūtė iš Lentvario ir Marco iš Estijos. Eimantas Prochorenko iš Lentvario pripažintas vienu optimistiškiausiu stovyklos dalyviu, o Ieva Abramovič (Lentvaris) kartu su Rūta ir Vitalija bei dar 7 mokiniais iš kitų šalių buvo pripažintos entuziastiškiausiomis savanorėmis.

Stovykla pakeitė ne vieno mūsų požiūrį į aplinką, paskatino keistis ir tapti aktyviais visuomenės nariais, kovojančiais už toleranciją, pagarbą ir draugystę. Te šie mūsų mokinių žodžiai skamba lyg pažadas ateičiai, kad šis pasaulis gali būti geresnis.

Rūta: „Šioje stovykloje sužinojau, kas iš tiesų yra yra draugiškumas ir tolerancija. Gal vieną dieną tapsiu mokytoja – padėsiu kitiems ir būtinai paskatinsiu kitus vaikus dalyvauti tokiose stovyklose. Tai pakeičia tave iš esmės.“

Vitalija: „Aš be galo noriu padėti nuskriaustiems vaikams. Rudenį pakviesiu visus mūsų mokyklos dailininkus surengti savo darbų aukcioną ir gautus pinigus paaukoti mūsų miesto vaikų, kurie yra palikti likimo valiai, užimtumui didinti“.

Robertas: „Šioje stovykloje pasikeitė mano charakteris – tapau geresnis, draugiškesnis, tolerantiškesnis. Norėčiau, kad pasikeistų ir mano kasdieninis gyvenimas – gerbsiu kitus ir tikėsiuos pagarbos“.

Ieva: „Man labiausiai įsiminė diena, kuomet kalbėjomės apie pasaulines organizacijas, kurios padeda žmonėms. Ypač įsidėmėjau “Raudonojo Kryžiaus” organizaciją. Ši organizacija padeda skurstantiems žmonėms, kurie neturi nei vaistų, nei maisto… Ateityje aš irgi norėčiau padėti skurstantiems Lietuvoje. Manau, kad galėčiau rengti žaidimų vakarus vaikams, parodas, kad galėčiau surinkti pinigų skurstančioms šeimoms.“

Eimantas: „Daugiau mokysiuos anglų kalbos – tai padeda pažinti kitas tautas. Tikiuosi, kad ir kiti vaikai galės dalyvauti tokiose stovyklose“.

O aš kaip mokytoja galiu pažadėti, kad darysiu viską, kas yra mano galioje, kad ta atmosfera, kurią sukūrėme stovykloje, persikeltų į mokyklos klases. Norisi matyti vaikus kartu besijuokiančius ir kartu dirbančius ateities labui. Didžiausia mūsų padėka JAV vyriausybei už šios stovyklos egzistavimą. Tikiu, kad vaikai, pabuvę šioje stovykloje, sukurs kitokią ateitį nei matome pasaulyje dabar.

Apie stovyklą galima daugiau pasiskaityti: http://tolerancecamp2016.blogspot.lt/

Linkėjimai,

Neringa Šakinienė, anglų kalbos mokytoja

222a 333a

Skip to content