Istorijos pamoka Lentvario miesto bibliotekoje
Paskelbta: 2018 kovo 21
DSCF6331

„Lietuva yra sukurta žmonių rankomis. Žmonių, kurie paveikė ir mūsų gyvenimus, gal mums to nė nežinant. Atpažinkime jų palikimą – ir gerus dalykus mūsų tikrovėje, ir jos trūkumus. Atkurtos valstybės šimtmečio proga, kurią minime 2018 m., Žinių radijas kviečia į šimtą pasimatymų su modernios Lietuvos kūrėjais. Susitikime su jais naujai. „Vardan tos Lietuvos!“, – taip laidą pristato Žinių radijas.

Kovo 15 d. Lentvario bibliotekoje vyko Žinių radijo laidos ,,Vardan tos Lietuvos!“ 49 serijos „Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Mokytojas, pajudinęs žemę“ peržiūra ir diskusija, skirta Adolfo Ramanausko-Vanago metams paminėti. Renginys buvo atviras, pagrindinė renginio auditorija buvo Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos IVb ir Ib klasių gimnazistai. Bibliotekos darbuotoja Rūta Minkevičienė pristatė renginio idėją, o istorijos mokytoja Vaiva Urbelionienė priminė susirinkusiems 1944-1953 m. įvykius Lietuvoje. Kaip sakė mokytoja, tai vienas dramatiškiausių ir herojiškiausių mūsų istorijos laikotarpių. 1940 m. Lietuvos valdžia nusprendė nesipriešinti SSRS net simboliškai, patenkinti jos reikalavimus, kas laidojo Lietuvos valstybingumą. 1944(45) m. neegzistuojant Lietuvos valdžiai, tauta nusprendė priešintis, jauni vyrai stojo į atviras kautynes ir …žuvo. 1944-1945 m. didžiausias kovotojų skaičius, bet ir didžiausias aukų skaičius. Tada kovotojai pakeitė taktiką: įsirengė miškuose bunkerius ir puldinėjo priešą iš pasalų, laukdami pagalbos iš Vakarų. Tobulinama organizacija, išrenkama vadovybė: 1949 m. vasario mėn. partizanų suvažiavime buvo išrinktas LLKS Prezidiumas. Jos pirmininku tapo Jonas Žemaitis-Vytautas, o jo pavaduotoju – Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Mokytojas…Filme „Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Mokytojas, pajudinęs žemę“ istorikas Darius Juodis ir istorijos doktorantė Enrika Žilytė bando paaiškinti šios asmenybės veiksmus, siekius, gyvenimo vingius. Filmas pateikia logiškus atsakymus į klausimus, kuriuos  iškėlė visuomenės veikėja rašytoja  Rūta Vanagaitė pateikdama savo versijas, žeminančias ir diskredituojančias A. Ramanausko-Vanago asmenį. Klausantis istorikų komentarų, prieš akis iškyla jauno mokytojo idealisto, vyro ir tėvo, kovotojo paveikslas, atsiskleidžia KGB veiklos metodai, paskutinės Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimo ir mirties akimirkos. Filmas atsako į klausimą, kodėl A. Ramanauskas-Vanagas tapo Lietuvos partizanų kovos simboliu.

Renginio dalyviai galėjo išsakyti savo nuomonę, pasidalinti savo mintimis peržiūrėjus filmą.

Istorijos mokytoja V.Urbelionienė

DSCF6387DSCF6354DSCF6365DSCF6386DSCF6379DSCF6375DSCF6359