„Ateities vizijos“ Lentvario miesto bibliotekoje

Plastiko kapinės atrodė kaip didžiulis, klampus gumulais sumestų daiktų peizažas, iš kurio kyšojo statūs ir nenuspėjami aštrūs kampai, šiurkštūs paviršiai, tiesios briaunos ir dantyti duženų kraštai. Keistos, kampuotos jo bangos ir kalnai vis keisdavo kontūrus…“ Tai keli sakiniai iš suomių rašytojos Emi Iterantos (Emmi Itäranta) romano „Vandens skonis“ – pirmos rašytojos knygos, parašytos 2012-aisiais metais ir išverstos į 18 pasaulio kalbų. Kitais metais ji bus išversta ir į lietuvių kalbą. Tai knyga yra apie gyvenimą po pasaulinio atšilimo.

20161117_12363720161117_123630

Romano „Vandens skonis“ ištrauką 2016 metų lapkričio 17 dieną Lentvario miesto bibliotekoje vykusioje literatūrinėje popietėje „Ateities vizijos“ skaitė Trakų r. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos 8a klasės ir Trakų r. Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos III gimnazinės klasės mokiniai. Tai devynioliktąjį kartą Lietuvoje organizuojamos Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginys. Mokinių garsiai skaitomos romano ištraukos žodžiai sklandė tarp jaukiai plevenančių žvakučių liepsnelių. Pasibaigus skaitymams, mokiniai rašė laišką į ateitį, kurį galėjo adresuoti sau pačiam ar ateities bendraamžiui, draugui ar visiškai nepažįstamam žmogui. Laiškai, kuriuose buvo surašytos dalyvių mintys apie ateities pasaulį, buvo sudėti į dėžutę ir saugiai padėti miesto bibliotekos saugykloje. Juos adresatai galės gauti tik 2026 metais.

20161117_130130

O dabar, šiandienos pasaulyje, lapkričio tamsoje balsu skaitydami įkvėpėme gyvybės Šiaurės šalių literatūrai ir tuo pačiu paskelbėme unikalų skaitymo balsu manifestą. Kaip sakė Ana Malmstrem ( Anne Malmström), Šiaurės šalių bibliotekų savaitės projekto vadovė: „Šiais laikais mus be atvangos blaško telefono skambučiai, internetas, televizija. Literatūra ir skaitymas duoda mums progos atsikvėpti ir pasinerti į knygų pasaulį. Jausmas, kurį mes visi patiriame, žinodami, kad skirtingose šalyse tuo pačiu metu klausomės to paties teksto, yra nuostabus mūsų bendrystės liudijimas“.

Trakų r. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos 8a klasės mokinys Liutauras Petrauskas